Twitter, dosyaları ‘kara listeye alma’ hakkında tartışmaya yol açtı!

HomeTeknoloji

Twitter, dosyaları ‘kara listeye alma’ hakkında tartışmaya yol açtı!

Bir sosyal medya gönderisinin insanların beslemelerinin her yerinde ortaya çıkmasına ve diğerinin belirsizliğe kaybolmasına neden olan nedir? Bu

Kerem Kalafat Beşiktaş’a geri döndü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı’na katıldı
Kız meselesi yüzünden kan aktı

Bir sosyal medya gönderisinin insanların beslemelerinin her yerinde ortaya çıkmasına ve diğerinin belirsizliğe kaybolmasına neden olan nedir? Bu, çevrimiçi ortamda bir sıçrama yapmaya çalışan herkesin cevabını çok seveceği bir soru.

Tweet’lerin yalnızca kronolojik sırada görünmediğini biliyoruz; beslemeniz bir şekilde tasarlanıyor. Ve platformlar, algoritmalarının tüm ayrıntılarını – hangi gönderileri hangi sırayla göreceğinizi belirleyen kod – şapkalarının altında tutma eğilimindedir.

Twitter’ın yeni şefi Elon Musk’ın girişimiyle, “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan içerik moderasyonuyla ilgili dahili Twitter tartışmalarının parçaları, seçilen birkaç gazeteci tarafından platformda paylaşıldı.

Devam eden ifşaatlar, Twitter’ın üst düzey yöneticilerinin bir dizi tartışmalı kararla ilgili dahili sohbetlerini içeriyor: Hunter Biden dizüstü bilgisayar öyküsünün yayılmasının sınırlandırılması , 6 Ocak 2021 Capitol isyanının ardından Donald Trump’ın kalıcı olarak askıya alınması ve sınırlandırılması bazı etkili hesapların erişimi.

Twitter’ın yeni güvenlik başkanı Ella Irwin tarafından ekran görüntüleri sağlanan ABD’li gazeteci Bari Weiss tarafından paylaşılan açıklamaların ikinci bölümü, ABD’deki üç etkili muhafazakar hesabın farklı “kara listelere” alındığını, yani Tweet’lerinin ya da trend, aramada görünmeyebilir veya “güçlendirilmeyebilir”.