Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi Başladı!

HomeSiyaset

Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi Başladı!

İstanbul Kongre Merkezi'nde "Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık" temasıyla Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştiriliyor. C

İşçi servisi TIR’a çarptı, 4 kişi yaralandı
Aldatma (Zina) Sebebiyle Boşanma Davası
Rus kadının, kocasına söyledikleri kan dondurdu! “Prezervatif taktığınız sürece Ukraynalı…”

İstanbul Kongre Merkezi’nde “Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık” temasıyla Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce liderleri karşıladı ardından aile fotoğrafının çekimi yapıldı. Açılış oturumuna geçilen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına hitap konuşmasıyla başladı. Konuşmasında Erdoğan, “Afrika ile ilişkilerimizi 16 yıl önce hayal bile edilemeyecek seviyelere getirdik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerle tek tek selamlaşmasının ardından İstanbul Kongre Merkezi’nde “Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık” temasıyla Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde açılış konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan, buradaki konuşmasında, Afrika ile ilişkilerin 16 yıl önce hayal bile edilemeyecek seviyelere getirildiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı, konuşmalarında şu açıklamalara yer verdi:

TÜRKİYE AFRİKA HALKINA SIRTINI DÖNMEMİŞTİR

Türkiye, Afrika ve Afrika halkına hiçbir zaman sırtını dönmemiştir. Afrika’ya yönelik oryantalist bakış açısını reddediyoruz. Afrika ile ilişkilerimizi 16 yıl önce hayal bile edilemeyecek seviyelere getirdik.

Ticaret ve yatırımlarla birlikte Afrika ile iş birliğini ilerlettik. Bu yılın 11 aylık döneminde Afrika ile ticaret hacmimizde 30 milyar doları yakaladık. İkili ticaret hacmimizi önce 50 milyar dolar, daha sonra 75 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum.

AFRİKA İLE KAZANMANIN, KALKINMANIN GAYRETİNDEYİZ

Eşim ile 2011 yılında dünyanın gözlerini kapattığı dönemde Somali’yi ziyaret ettik. Dünya kamuoyunun dikkatini Somali’deki insani krize çekmeye çalıştık. O ziyaret sadece Somali’nin değil, Doğu Afrika’nın da kaderini değiştirdi. Gereken destek sağlandığında bir ülkenin küllerinden yeniden doğabildiğini gösterdik. Biz Afrika ile birlikte kalkınmanın, kazanmanın gayretindeyiz.

Afrika nüfusunun yalnızca yüzde 6’sına koronavirüs aşısının tatbik edilmiş olması insanlık adına yüz kızartıcıdır. Yerli aşı Turkovac için acil kullanım onayına başvurduk. Süreç tamamlanınca insanlığın hizmetine sunacağız.15 milyon doz aşıyı paylaşmayı planlıyoruz.

BİRÇOK ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELDİK

İlişkilerimizi geliştirme yolculuğunda birçok zorluğun üstesinden geldik. Biz artık tepeleri değil dağları aşmayı istiyoruz. Dünya 5’ten büyüktür bayrağı altında yürüttüğümüz mücadeleyi sadece kendimiz için değil Afrikalı kardeşlerimiz için de veriyoruz. 1.3 milyar insanın yaşadığı Afrika’nın güvenlik konseyinde söz hakkı olmaması adaletsizliktir.Afrika’nın güvenlik konseyinde hak ettiği şekilde temsil edilebilmesi için güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyorum. Artık birbirimizi daha yakından tanıyor, iş birliği potansiyeli olduğunu görüyoruz.