Sahte içkiden ölüme neden olan sanıklara Yargıtay’dan emsal karar

HomeGündem

Sahte içkiden ölüme neden olan sanıklara Yargıtay’dan emsal karar

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, son günlerde meydana gelen sahte içki ölümleri ile ilgili verdiği emsal kararla sahte içki üreten ve satan kişilerin ölüm

Genç kız arkadaşlarıyla kaldığı apartta ölü bulundu
FETÖ’nün yelpazecisi tutuklandı! İlk ifadesi ortaya çıktı
Merdiven altı kaçak alkol operasyonu! 4 gözaltı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, son günlerde meydana gelen sahte içki ölümleri ile ilgili verdiği emsal kararla sahte içki üreten ve satan kişilerin ölüme neden olma durumunda “olası kastla öldürme” suçundan 25 yıla kadar hapis cezası öngören ceza ile sanığın yargılanacağına karar verdi.

Türkiye’de sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da insan sağlığına zararlı sahte içkiden ölümlerle ilgili emsal bir karar verdi. Karara göre, 2014 yılında Kırklareli’nde ürettiği el yapımı sahte içkiyi satarak bir kişinin ölümüne neden olan market sahibine verilen 16 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay, sanığın suçunun “olası kastla öldürme” olduğunu belirledi.

Yargıtay, sanığın sahte rakının insan sağlığı için tehlikeli olup ölümlere yol açabileceğini öngörebilecek bilgiye ve tecrübeye sahip olduğunu ifade ederek kararı verdi. Bu nedenle sahte içki üreten, satışını yapan ve sahte içkiden meydana gelen ölümlere sebep olan sanıkların “olası kastla öldürme” suçundan 25 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağı Yargıtay tarafından onandı.