Omicron varyantı belirtileri nedir? Nasıl önlem alırım?

HomeSağlık

Omicron varyantı belirtileri nedir? Nasıl önlem alırım?

Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa’daki duruma benzerlik göstermeye başlaması üzerine birçok vatandaş, Omicron var

SON DAKİKA!
18 bin 141 kişinin testi pozitif çıktı, 190 kişi yaşamını yitirdi.
SON DAKİKA: Omicron Türkiye’de de yayılmaya başladı
Vaka sayıları düne göre arttı!

Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa’daki duruma benzerlik göstermeye başlaması üzerine birçok vatandaş, Omicron varyantı belirtileri nedir? Omicron varyantına karşı nasıl önlem alırım? gibi aramalar yapmaya başladı. Ancak bu soruların cevabı, Fahrettin Koca açıklamasında yer almıştı.

Başka ülkelerde etkisini gösteren Omicron varyantı Türkiye’de de yayılmaya başladı. Omicron varyantının görüldüğü ülkelerde yasaklar ve önlemler arttırılmış, bazı ülkelerde ise eski önlemler geri gelmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada, “Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa’daki duruma benzerlik göstermeye başlamıştır. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların %10’dan fazlası artık Omicron kaynaklı.” ifadeleri Türkiye’deki vatandaşları tedirgin etti.

Tedirginliğin üzerine vatandaşlar arama motorlarına, Omicron varyantı belirtileri nedir? Omicron varyantına karşı nasıl önlem alırım?  gibi sorular yöneltti.

Aslında bu soruların cevabını Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada yer vermişti. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada Omicron varyantına karşı, etkisi bilinen salgın tedbirlerine ek olarak başvurulması gereken kişisel tedbir söz konusu olmadığı yer aldı.

Ancak Koca’nın açıklamasında, “Maske, sosyal mesafe ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi, kalabalık yerlerden ve havalandırması kısıtlı ortamlardan uzak duracağız. Korku ve kaygının hayatı olumsuz etkilediğini, tedbirinse daima işe yaradığını biliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasına şöyle devam etmişti:

“Omicron karşılaştığımız ilk varyant değil. Ve önemli bir veri, bize zaten sağduyu telkin ediyor: Bu yeni varyantın, hastaneye yatışları ve yoğun bakım ihtiyacını belirgin şekilde artırmadığını gördük. Toplam vakalar içindeki oranı belirgin olduğu halde!

ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM YOK

Endişe verici bir durum yok. Gerekli bilgiye ve salgın tecrübesine sahibiz. Bu gelişme, daha dikkatli olmamızı ve eksik aşılarımızı yaptırmamızı gerektiren bir gelişmedir. Yeni durumda hatırlatma dozunun önemi artmıştır. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler, hatırlatma dozunu olmalı, yeni varyanta karşı aşı etkinliğini güçlendirmelidir.”