2022’de dünyanın en değerli teknoloji şirketleri

HomeGenel

2022’de dünyanın en değerli teknoloji şirketleri

2000’lerin başından beri her sene hızla gelişen teknoloji, artık hayatımızın her yerinde. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, ev aletleri gibi birçok y

How amazing gadgets are making the world a better place
TOGG yeni logosunu duyurdu!
Şüpheli otomobilden ‘cephanelik’ çıktı

2000’lerin başından beri her sene hızla gelişen teknoloji, artık hayatımızın her yerinde. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, ev aletleri gibi birçok yerde karşımıza çıkan teknolojiden en çok fayda sağlayanlar ise üretici firmalar oluyor. Bu şirketler dünyada milyarlarca insana hitap ettiklerinden dudak uçuklatan seviyede paralar kazanmakta. Bu listemizde ise dünyanın en değerli teknoloji şirketlerini sizlere sunacağız.

1- Apple Inc. (2,3 Trilyon Dolar)

Apple şu anda dünyanın en değerli teknoloji şirketi konumunda. Geçtiğimiz senelerde 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan Apple, büyük bir kilometre taşını atlamıştı. Aynı zamanda teknoloji sektörü için de bir ilke imza atmıştı. Bu sene ise 3 trilyon doları aşarak başka bir rekora imza attı.

Apple, aynı zamanda yıllık 386 milyar dolarlık gelir ile dünyanın en karlı dijital şirketleri arasında yer almaktadır. Donanım, yazılım, bilgi teknolojileri ve daha birçok alanda üretim yapan Apple’ın yaklaşık 154 bin çalışanı olduğu ifade edilmektedir. Şirketin merkezi ise Kaliforniya’da yer alan Cupertino’dadır.

Petrol şirketi olan Suudi Aramco listeye girene kadar Apple tüm sektörlerde en değerli şirket olarak kabul ediliyordu. İki şirketin zirve için sürekli yarış içinde olduğunu belirtelim.

1 Nisan 1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın Apple I’i ile başlayan macera günümüzde iPhone, iPad, Mac gibi son teknoloji ürünleri ile devam ediyor. Çıkardığı her ürünle gündeme oturan Apple dünyada sayıları hiç de azımsanmayacak bir kemik kitleye sahip. Şirket, liderliği elden kolay kolay bırakmayacak gibi gözüküyor.

2- Microsoft (1,93 Trilyon Dolar)

Uluslararası üne sahip olan Microsoft, 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kuruldu. Kişisel bilgisayarların yeni yaygın olmaya başladığı dönemde, kullanması kolay ve kullanıcı dostu paket yazılımları üretmeyi amaçlayan şirket Windows işletim sistemini geliştirdi. Windows işletim sistemi, Microsoft’un bugünlere gelmesini sağlayan ürünüdür diyebiliriz.

Şu anda ise 1,93 trilyon market değerine sahip olan şirket oldukça farklı alanlarda hizmet sağlıyor. Bilgisayarlar, bulut teknolojileri, telefonlar, akıllı araçlar gibi birçok alanda çalışan şirket, günümüzün en değerli şirketleri arasındaki yerini sağlama alıyor.

Bunun yanı sıra şirketin oyun, işlevsellik ve ofis uygulamaları gibi alanlarda çalıştığını da söyleyelim. Ayrıca Microsoft günümüzde yapay zeka, makine öğrenimi gibi alanlarda da fazlasıyla aktif. Hatta zirveye oynadığını söylemek de mümkün.

En değerli ikinci teknoloji şirketi olarak adlandırılan Microsoft, iki trilyon dolar barajını aşan şirketler arasında da yerini alıyor. Şirketin merkezi ise Redmond, Washington’da bulunuyor. Microsoft’un yaklaşık 181 bin çalışanı olduğu da ifade ediliyor. Yıllık geliri ise 192 milyar dolar olarak belirtiliyor.

3- Alphabet Inc. (1,46 Trilyon Dolar)

Bugün neredeyse tüm internet kullanıcılarının hayatında en az bir kez kullandığı Google arama motorunu kapsayan şirket olan Alphabet ile devam ediyoruz. Şirket, 1,463 trilyon dolarlık değeriyle dünyanın en değerli teknoloji şirketleri listemizde üçüncü sırada yer alıyor. 135 binin üstünde çalışana sahip olduğu belirtilen şirket en değerli teknoloji şirketlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca 270 milyar dolarlık yıllık gelire sahip olduğu da ifade ediliyor.

Alphabet bugün 30’dan fazla popüler hizmet ve alt şirketi kapsamaktadır. Şirketin hizmet verdiği sektörler arasında araştırma ve geliştirme, yazılım, oyun ve biyoteknoloji gibi alanlar yer alıyor. Android ve YouTube gibi büyük projelere de sahip olduğunu belirtelim. Ayrıca yaşam uzatma şirketi Calico ve akıllı ev projesi Nest gibi birçok ilginç yan projeye de sahip.

1993 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. Holding Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya, Mountain View merkezlidir. Tüm bu projelerinin yanında en çok tanındığı projesinin ise Google olduğunu söylemek gerek.

4- Amazon Inc. (1,07 Trilyon Dolar)

Amazon, 1,075 trilyon dolarlık değeriyle Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri listemizde dördüncü sırada yer alıyor. Geçmiş dönemde daha yüksek bir değere sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Şirket, çalışan sayısı konusunda ise diğer şirketlerin çok önünde yer alıyor.

Amazon’un yaklaşık 1 milyon 300 bin çalışanı olduğu belirtiliyor. Ayrıca Amazon, en pahalı hisse senetlerine sahip firmalardan birisi. Bir Amazon hissesinin fiyatı yaklaşık 2.800 dolar. Şirketin yıllık geliri ise 477 milyar dolar ile listemizdeki en yüksek değer oluyor.

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan şirket çoğu kişinin gözünde bir teknoloji firmasından çok bir perakende satıcı durumunda. Bu düşünce pek de yanlış olmasa da şirketin yıllık gelirinin %15’i bilgi işlem bölümü tarafından sağlanıyor. Ancak Amazon’un ana ürünü çevrim içi alışveriş hizmeti.

Ayrıca AWS (Amazon Web Services) ile bulut sektöründe lider olan şirket start-up’lara, akademik kurumlara ve hükümetlere hizmet vermekte. Ayrıca şirketin en ünlü ürünlerinden olan ve çoğu evde bulunan Alexa’yı da unutmamak lazım.

Tüm bunların yanı sıra depolama ve veri işleme gibi alanlarda da hizmet vermekte. Amazon’un genel merkezi ise Washington eyaletinin Seattle kentinde yer alıyor.

5- Tesla (691 Milyar Dolar)

En değerli teknoloji şirketleri arasında yer alan bir başka üretici ise Tesla oluyor. 691 milyar dolarlık piyasa değeri ile listenin beşinci sırasında yer alan Tesla, özellikle elektrikli araç üretimiyle tanınıyor. 2021 yılında bu değerin 1 trilyon doları aştığını da belirtelim.

Şirketin hali hazırda hizmet verdiği alanlar arasında; elektrikli araç üretimi, şarj istasyonları, otonom araçlar gibi ana başlıklar yer alıyor. Tesla’nın yıllık gelirinin ise 62 milyar doların üstünde olduğu ifade edilmekte.

Tesla’nın elektrikli araç üretimi ve otonom araçlar konusunda sektörün öncüsü olduğunu söylemek mümkün. Pek çok otomotiv üreticisinin yanında oldukça başarılı bir şekilde ilerleyen şirket son derece başarılı modellere sahip.

Ancak şirketin gündeme gelmesinin bir diğer önemli sebebi ise şüphesiz Elon Musk. Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Elon Musk, Tesla’nın CEO’su olarak görev yapıyor.

Merkezi Kaliforniya, Palo Alto olan şirket Marc Tarpenning ve Martin Eberhard tarafından 2003 yılında kurulmuştur. 110 bin çalışana sahip şirket dünyanın birçok bölgesine hizmet vermektedir.

6– Meta (556 Milyar Dolar)

Meta, eski adıyla Facebook, dünya çapında en hızlı büyüyen işletmelerden ve en pahalı markalardan birisi. Aslında, 556 milyar dolarlık piyasa değeri, bir internet projesi için oldukça büyük bir değer. Ancak zaman içerisinde Meta’nın bu fırsatı değerlendirdiğini ve farklı sektörlerde faaliyet göstermeye başladığını belirtelim.

2004’ün Şubat ayında Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen Facebook çok büyük bir ilgi gördü. Uzun süre en fazla kullanılan sosyal ağ olan Facebook gittikçe büyüdü ve milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Daha sonrasında şirket ismini Meta olarak değiştirme kararı aldı.

Meta geçtiğimiz yıllarda Instagram, WhatsApp, Messenger, Oculus VR gibi birçok popüler projeyi de bünyesine kattı. Günümüzde ise çoğunlukla sosyal medya, reklamcılık ve ürün geliştirme alanlarında faaliyet gösterdiğini belirtmek gerek.

Şirketin merkezi ise Kaliforniya eyaletinde yer alan Menlo Park’ta bulunuyor. Günümüzde Meta bünyesinde çalışan yaklaşık 72 bin kişi mevcut. Ayrıca şirketin yıllık geliri 120 milyar dolar olarak belirtiliyor.